Wednesday, May 13, 2009
Rakvere lood ja legendid
Rakvere nime sünnilugu on järgmine: Kalevipoeg tuli ennemusitsel ajal Vanamaalt sõjast koju, suu kott kulda õlal. Õhtuks jõudis ta Rakvere linna kohale, aga tollal polnud seal ei inimesi ega linna. Ta pani kullakoti pea alla ja jäi magama kohale, kus tänapäeval on kirik. Ta juustest tilkus higi, millest tekkis praeguse kiriku hoovi allikas. Rakvere lähedal oli Hiidumägi, kus elas vanal ajal mees, kes oli Kalevipoja vastane. Mees oli juba kaugelt silmanud, et Kalevipoeg magab tema kodukoha lähedal. Ise ta ei julgenud Kalvipoega kimbutama minna ja saatis koera Raki. Kalevipoeg äigas kutsikale nii kõvasti, et see kukkus surnult maha. Kora raibe jäi mädanema sinna, kus on nüüd laadaplats. Sellest sul ka Rakvere nimi- see on Raki vere paik.
Räägitakse, et linnuse juurest lähevad maa-alused käigud erinevatesse suundadesse. Käikudest on leitud erinevaid mõõkasid. Linnuse maa-alused käigud viinud välja suisa Haljala kirikusse, Toolse linnusse, Porkunisse ja Vao mõisa. Viimane käik olevat olnud lausa neljahobusetõllaga sõidetav ja avastati siis, kui kui see Kiltsi mõisa põllul sisse varises ja võlv lagedale tuli. Kui linnuse hoovis tehti arheoloogilisei kaevamisi, rääkis hea suuvärgiga öövaht inimesetele, et ta noore poisina käinud maa-alust käiku pidi nii pikalt, et jõudnud mere alla välja-lained kohisenud pea kohal.
Pika tänava majades olla olnud mitmed kummitused. Üks lugu räägib sellest, kuidas majaelanikud kuulsid öösel, et keegi lõhub puid. Kui mindi tänavale asja uurima, oli kõik vaikne, aga tuppa tagasi tulles oli jälle kolksutamist kuulda. Ühes teises Pika tänava majas algas uusaastaööl kahtlane kolistamine, nagu veetaks mööblit. Igal ööl oli mööblivedamine erinevates tubades. Kui mindi asja uurima, oli kõik vaikne. Selles majas oli tollal sõjaväehaigla ja asi läks nii hulluks, et haiged ei saanud enam öösiti magada. Haigla koliti teise majja. Kolistamine jätkus aga endistviisi, vahel olistati nõudega köögis, vahel jälle kuuldi keldris midagi kahtlast. Ja siis äkki jäi kõik vaikseks, kummitamised lõppesid jäädavalt.
Eduard Tallikat peetakse Rakvere tuntuimaks vembumeheks. Ta oli tuntud enamlaste vastasena. Tema naabrid teadsid rääkida, et kui nalja- ja napsumees oli järjekordsest kodusõjast välja tulnud võitjana, heiskas ta oma majale sinimustvalge lipu. Tallikal oli peenramaa ja ta pani lehte kuulutuse, et ostab kanaõnnikut. Kui müüja kohale saabus, sorkis Tallikas selle läbi ja teatas, et kaubast ei saa asja, sest kukesõnnikut on ka soovitud kauba sees. Ükskord tegi mees lihunikuga kokkuleppe, et müüb talle ilusa priske sea. Kui õige aeg käes oli ja hobusemees vankriga kohale jõudis, leidid lihunik vankrist ei kellegi muu kui Tallika ise.
Kasutatud kirjandus:
1.Kirss, O. Rakvere lood ja legendid. Tänapäev. 2004
Monday, May 11, 2009
Väärtuslikud maastikud Lääne-Virumaal
Friday, April 24, 2009
Aktiivne puhkus Lääne-Virumaal
ATV-dega saab sõita Jänedal ja Mõedakal. Aarla puhkekülas saab golfi mängida. Kel on soovi jalgrattamatk ette võtta, saab seda teha Ebavere loodus-ja matkarajal või Käsmu matka-ja jalgrattarajal. Kala saab püüda Haljalas ja Uljastel, kanuumatku viib läbi Kõrvelaane turismitalu, Lammasmäe puhkekeskus ja Linnumäe talu kodumajutus. Matkaradu on Lääne-Virumaal palju : Viru raba õpperada, mis tutvustab Eestile tüüpilist rabamaastikku ja -taimestikku, Viitna looduse õpperada tutvustab metsakooslusi, jääaja pinnavorme, Seljamäe looduse õpperada Vinni vallas Tudu metskonna maadel ja teeb ringi ümber Punasoo lõunaosa. Raja pikkus on veidi üle 5 km, rohkem kui 1 km kulgeb rada laudteel. Soosaarel on vaatetorn. Palju huvitavat pakub ka Sagadi looduskool: Tutvutakse metsamuuseumiga, Ojanduu loodusrajaga, mängitakse keskkonnamänge, toimub loodusretk erinevatesse metsakooslusesse. Ka algklassiõpilastele on keskkonnamängud looduses ja õppeklassis. Samuti pakutakse praktilist loodusõpet- õppekäike metsa ja mere äärde, rühmatööd metsamuuseumis. Oandu loodusmetsa õpperada tutvustab vanu rannamoodustisi, metsa arengu erinevaid etappe ning kooslusi, metsloomade tegutsemise jälgi. Majakivi-Pikanõmme õpperada tutvustab vanu rannamoodustisi, Juminda poolsaare metsi, sootüüpide vaheldumist ja Eesti suuruselt 3. rändrahnu - Majakivi (kõrgus 7m, ümbermõõt 32m) Käsmu õpperada tutvustab Käsmu poolsaare kujunemislugu ja Eesti suurimat kivikülvi. Käsmu on Eesti ilusamaid külasid ning selle meresõiduajaloost saab hea ülevaate kohalikus meremuuseumis.
Ratsutada saab Pariisi puhkekülas, Mätta ratsatalus, Kingu talus ja Arma ratsatalus. Kes soovib veemõnusd nautida, peaks külastama uut Aqva spaad.
Kasutatud kirjandus
Lääne-Virumaa kodulehekülg 2009 [www.virumaa.info.ee] 24.04.2009
Lääne-Virumaa
Maakonna pindala on 3627 ruutkilomeetrit.Maakonna elanike arv seisuga 01.01.2008 on 67 423 inimest (rahvastikuregistri andmetel). Maakonnakeskuseks on Rakvere, kus on 17 400 elanikku. Lääne-Virumaal on pärast kohalike omavalitsuste volikogude valimistulemuste väljakuulutamist (20.10.2005) 15 kohaliku omavalitsuse üksust: Rakvere ja Kunda linn, Haljala vald, Kadrina vald, Laekvere vald, Rakke vald, Rakvere vald, Rägavere vald, Sõmeru vald, Tamsalu vald, Tapa vald, Vihula vald, Vinni vald, Viru-Nigula vald ja Väike-Maarja vald. Lääne-Virumaal on 4 linna (st 2 vallasisest linna): Rakvere, Tapa, Kunda ja Tamsalu linn. Lääne-Viru maakonnas on Eesti tihedaim asfaltteede võrk, suures metsad, viljakad põllumaad, rohkelt võimsaid allikaid. Täna viimastele rajati Lääne-Virumaale palju mõisaid, sest suur osa nende tulust tuli viinavabrikutest.
Narva maanteest põhja jääva rannikupiirkonna lääneosas paikneb paljude matkaradadega Lahemaa Rahvuspark. Vaid 15 km-sel lõigul asub Eesti kuulsaim mõisadekolmik-Palmse, Sagadi ja Vihula.
Lääne-Virumaaga on seotud mitmed kuulsad inimesed: Rakveres on koolis käinud Faehelmann, Kreutzwald, helilooja Konstantin Türnpu, kirjanik Jüri Parijõgi, arhitekt Alar Kotli, maailmakuulus helilooja Arvo Pärt, Eduard Vilde veetis lapsepõlve Muuga mõisa lähedal,
Samuti on Lääne-Virumaaga seotud näitleja Ülle Lichtfeldt, Kaur Kender ja Hannes Võrno, kes on õppinud Rakvere Reaalgümnaasiumis(endine 3. keskkool), poliitik Peeter Kreitzberg, spordikommentaator Lembitu Kuuse, ärimees Oleg Gross, Sven Sildnik, näitleja Kaljo Kiisk, kirjanik Raimond Kaugver, kes käisid Rakvere Gümnaasiumis( endine 1. keskkool) (Olen ka ise selle kooli vilistlane) Lääne- Virumaalt on ka pärit lauljad Eda-Ines Etti, Tanel ja Gerli Padar ja palju teise inimesi.
Kasutatud kirjandus
1. Lääne- Virumaa kodulehekülg 2009 [ww. virumaa.info.ee] 24.04.2009
2. Masing, J. Lääne-Virumaa matkajuht.Enemix OÜ Nordon Trükikoda.
Monday, April 13, 2009
Lääne-Virumaa mõisad
Lasila mõis asutati 17. sajandil, mil ta eraldati Vohnja mõisast. 19. sajandi algul oli mõis von Baeride omanduses; seal veetis osa lapsepõlvest ka maailmakuulus bioloog Karl Ernst von Baer. Hiljem kuulus mõis von Ungern-Sternbergidele ja von Rentelnidele. Mõisa viimane omanik enne 1919. aasta võõrandamist oli Ernst von Renteln. 1862. aastal valminud kahekorruseline historitsistlik peahoone on mitmete tornide ja tornikestega tellisehitis. Hoonel on nii neogooti kui ka neorenessansi sugemeid. Hoones asub Lasila Põhikool. Mõisahoone esine auring kulgeb Lasilas ümber suure tiigi, mis tekitab hoonele kauneid peegeldusega vaateid. 1922. aastal avati sela kool.
Esindusliku
Esindusliku ning Eesti ühe kaunima mõisasüdame väljaehitamine algas 1697. aastal, mil mõisa püstitati kahekorruseline barokne peahoone. Põhjasõjas hävinud hoone taastati vanade müüride põhjal 1730tel aastatel. Meieni on hoone säilinud 1782-85 arhitekt Johann Christian Mohri projekti järgi ümberehitatud kujul. Suur hulk stiilseid kõrvalhooneid ja kaunis park koos rajatistega pärinevad enamikus 19. sajandist. Peahoone esist suurt väljakut ääristavad kaaristuga ait ja tall-tõllakuur, sissesõidutee ääres asuvad kaks graniidist obeliski. Eemal paiknevad stiilsed valitsejamaja, sepikoda jt hooneid. Peahoone taguses mitme tiigiga pargis asub hulk pargipaviljone. Kaugemal läheb mõisapark üle looduslikuks metsapargiks. asub hulk pargipaviljone. Kaugemal läheb mõisapark üle looduslikuks metsapargiks. Mõis on 1970-80tel aastatel kompleksselt restaureeritud ning kuulub Virumaa Muuseumitele. Ajaloolise mööbliga sisustatud peahoone on avatud muuseumina. Peahoonet saab samuti reserveerida pidulikeks üritusteks. Mõisa aidas on avatud vanasõidukite püsinäitus - Eesti vanatehnika Muuseumi väljapanek -, kus on näha huvitavaid sõidukeid jalgratastest autodeni. Mõisa historitsistlik viinavabrik on rekonstrueeritud hotelliks.Palmse mõis on ideaalne koht nii asjalike koolituste ja konverentside kui ka pidulike pulmade ja vastuvõttude korraldamiseks. Seal on maitsekas restoran iidses jahisaalis ja rikkalik veinikelder, kus nautida erinevate piirkondade parimaid veine, kõrts, kus pakutakse esivanemate roogasid ja kohapeal tehtud leiba. On ka põnevad näitused, etendused, kontserdid ja meelelahtusprogrammid. Toimuvad meeliköitvad üritused lastele, ajaloohuvilistele, seiklushimulistele ja romantikutele.
Lääne-Virumaa kirikud
Rakveres asub ka omanäoline Pauluse kirik. 1931. aastal Rakvere Kolmainu kogudus lõhenes ja tekkis uus, Pauluse kogudus. Alar Kotlilt telliti ka oma kiriku projekt ja see avati praeguse ringtee ääres Vabaduse tänaval 16. juunil 1940. Kahte tornikiivrit valmis ei õnnestunud ehitada, samuti jäi ära kirikuseinte krohvimine, sest järgmisel päeval tulid Eestisse Nõukogude Liidu okupatsiooniväed. Kirik tegutses kümmekond aastat, siis hakati seda kasutama võimlana, kus ka minu kehalise tund on läbi viidud.
Tapal on historitsistlikus stiilis Jakobi kirik. Arhitektiks oli A. Podcekajev ja Boris Krümmer. Peafassaadi kujundas teedeministeeriumi arhitekt August Tauk. Kiriku pühitsemine toimus 1. advendipühapäeval 1932. Tol aastal langes see päev 27. novembrile.Projektijärgne tornikiiver valmis 1993.a. lõpus ja tõsteti kraanaga kohale 13. jaanuaril 1994.Kuldne rist asetati torni tippu 8. augustil 1996.
Viru-Nigula kirik on kindluskirik, mille ehitamisajaks peetakse 13. sajandi II poolt. Vene – Rootsi sõja käigus 1658. aastal kirik rüüstati ja põletati. See taastati umbes sajandi vältel barokseid vorme kaasates. Tornikiivri osa valmis 1755. a. II maailmasõja ajal 1941. aastal põles Viru-Nigula kirik uuesti. Pühakoda ehitati ules sõjajärgsetel aastatel. Uus torn sai valmis 1988. a. Viru-Nigula Saint Nicolause kirik on Virumaa vanim kivikirik.
Haljalas on 15.sajandil ehitatud gooti stiilis Püha Mauritiuse kirik.Kirikutornis ja -müüris on säilinud tulirelvade laskeavad, mis kinnitavad kiriku kasutamist ka kaitserajatisena. Torni ülemisel korrusel on kamin ja suitsulõõr, mis kinnitab, et vahtkond kasutas torni ka külmal aastaajal.Kirik on saanud kannatada nii Liivi sõja algul 1558. aastal kui ka Põhjasõjas 1703. aastal. Samuti on kirikutorni korduvalt põlema süüdanud pikne. Haljala kiriku tornikiiver sai praeguse kuju 1865. aastal.
Viru-Jaagupi kirik pärineb suuremas osas 15. sajandist, millal see ehitati gooti stiilis kodakirikuna. Praeguses hoones on keskaegsed ainult idapoolne osa ja kooriruum; läänepoolne osa ja torn ehitati 1878. a. Kunstimälestistena kuuluvad riikliku kaitse alla õlimaal "Mehe rinnaportree" (17. sajand), neli figuuri (puunikerdus, 16. ja 17. sajand). Kirikuaias on võetud kaitse alla kaks stiilset rõngasristi (17. sajand). Aastail 1697 -1710 oli Viru-Jaagupi pastoriks ajalookroonik Christian Kelch, kelle "Liefländische Historia" ja selle järg "Continuation" on väärtuslik ajalooallikas.
1741 aasatal ehitati Johannese kabel( puust), 1888-93 ehitati kivikirik. Pärast II maailmasõda tühjalt seisnud pühakoda taastati 1990. Kirik asub romantilises kohas-mere ääres-ja seepärast toimuvad suviti seal mitmed pulmad.
Samuti võib mainida veel Kadrina Katariina kirikut, Simuna Siimona ja Juuda kirikut, Ilumäe kirikut, Esku kabelit Sagadis, Käsmu, Kunda ja Tudu kirikut.
Kasutatud kirjandus
1. Eesti kirikud. Tänapäev 2001
2.Rakvere linna kodulehekülg [www.rakvere.ee]
3. Tapa Jakobi koguduse kodulehekülg [www.eelk.ee/tapa/]
4.Virumaa kodulehekülg [www.virumaa.ee]
Thursday, April 2, 2009
Metsiku Piisoni Saloon
Piisonifarm pakub erinevaid üritusi-lihanaudingute sarja, perepühapäeva, farmeri päeva ja õhtut indiaanikülas. Lihanaudingute sari algab sellest, et tutvutakse loomade ja loomapidamisega. Seejärel tutvustatakse erinevate lihade mõju inimese tervisele ja selgitatakse, millest tulenevad lihade maitseerinevused ja millest viimased omakorda sõltuvad. Kõik naudingute sarjas pakutavad road on valmistatud nende enda köögis. Pakutakse sea-, lamba, küüliku, vasika-, linnuliha ja steiki. Igale lihanaudingule on hoolikalt kõrvale otsitud just sellise liha jaoks toodetud spetsiaalsed veinid, mis on saadaval ainult Piisonifarmis. Lihasöömise suursündmus kestab 4 tundi.
Perepühapäev on koguperesündmus, kus saab aega veeta farmis ringi vaadates ja loomadega tutvudes. Tutvuda saab kõikide loomadega, kes seal elavad - Eedeni Aias saab neid nii sööta, silitada kui ka sülle võtta. Teretulnud on kõik, kelles tekitavad rõõmu ja uudishimu piisonid, hobused, lehmad, küülikud, sead, lambad, kitsed, nutriad ja kõikvõimalikud kodulinnud. Mängida saab heinalakas ja müralas ja koos kauboitüdrukutega on võimalik ära õppida line-tants. Väsinuna võib aset võtta indiaanikülas. Lisatasu eest saab teha põhjalikumat tutvust indiaanirelvadega, külastada suurt lüpsifarmi, heita lassot ja muidugi ratsutada. Perepühapäevalistele on menüüs tõelised kauboiburgerid, koduõlu, isevalmistatud vorstid, jäätisekokteilid ja ameerikapärased pannkoogid, mille viskamisel saab igaüks ka oma osavuse proovile panna.
Farmeri päeval saavad seikluskoolitusest osavõtjad reaalse kogemuse kaudu lähemalt tundma õppida koduloomi ja farmielu. Peale põhjalikku juhendamist farmi peremehe poolt puutub iga seikleja päeva jooksul kokku nii ootamatuste kui üllatustega lammaste, kitsede, hanede, partide, sigade, mesilaste vasikate või lehmade kaasosalusel. Külastajad saavad teha kõike seda, mis on loomulik osa linnainimesele paiguti ekstreemsest Piisonifarmi argielust.
Pikk õhtu indiaanikülas on neile, kelles on uudishimu ja julgust veeta aega indiaanlaste elukombeid järgides. Indiaanikülas tutvutakse erinevate relvadega – vibude, odade ja tomahookidega. Süüakse erinevate suguharude toite ja mängitakse mänge, mis pärinevad mitmetelt suguharudelt. Söögi valmistamist saab ka ise katsetada – aga ainult indiaanlaste kombel. Videviku saabudes lauldakse paar indiaanilaulu ja tantsitakse vanu tantse. Õhtu lõpeb indiaanipärase saunaga.
Kasutatud materjalid
Wednesday, April 1, 2009
Rakvere
Kasutatud kirjandus
1.Kirss, O. Jalutaja teejuht. Rakvere.Tallinn: Solnessi Arhitektuurikirjandus.2007
2.Kirss,O.Rakvere ajalugu. Tallinn:Tänapäev.2005
3. Rakvere linna kodulehekülg [http://www.rakvere.ee/] 01.04.2009
4. Sihtasutus Virumaa Muuseumi kodulehekülg [http://www.svm.ee]/ 01.04.2009
Tuesday, March 31, 2009
Tudu
Esimesed andmed sellest alevikust pärinevad Taani hindamisraamatust juba 1241. aastast, mil selle nimeks oli Tydy. Pole teada, kes olid Tudu esimesed elanikud, kuid seal leiduv kivikalme pärineb esimesest aastatuhandest. Seljamägi on arheoloogilise mälestisena arvel kui pakkuminemise koht. Pakkuminejatena on mõeldud Viru-Nigula ja Pada kandist ristirüütlite vallutsuretkede eest põgenenud vanueestlasi. Tudus on olemas vana hiiekoppel ja arvatav ohvrikivi pisikeste lohukestega selle pinnal. Samas lähedal (Põdra talu maadel) võib oletada mulla alla mattunud vanade hüttide asemeid. Võib teha vaid ühe järelduse- elu siin metsakülas ulatub kaugesse-kaugesse aega.
Tudu nime saab seletada järgmiselt: Kui Kalevipoeg kord Narva poole sammus ning Tudust läbi läks, tuli talle uni peale ja ta heitis ühele kivile tuduma sellest Tudu nimigi. Kivi nimetatakse
Kalevipoja magamiskiviks. Sellel kivil on näha tänini inimese lamamisaseme taoline madalam koht.
Viis kilommetrit Tudust Järvesoo rabas asub Tudu järv. Et järveni jõuda, peab jalutama umbes kilomeetri laudteel. Väga maalilised on Järvesoos mustjassiniselt helkivad laukad ja nende keskel laiuv Tudu rabajärv. Järve veepeegel on ligi 26 ha suurune ja sügavus ligi 5 m. Järve kaldad on kõvad ja turbased. Väga happelise punakaspruuni veega järves ei leidu ühtegi veetaime. Seal elab haruldasi planktonivähikesi. Järve taga on läbimatud laugaste labürindid. Sealsesse loodusesse on kätketud põhjamaa looduse omapära, mida võiks edukalt näidata turistidele, kellest paljude jalg on
tallanud vaid asfaldilinti. Samuti tomub iga-aastaselt augustikuu esimesel laupäeval Tudu triatlon, milles osavõtjad peavad kõigepealt ujuma üle rabajärve, siis jooksma soos, seejärel sõitma jalgrattaga ja lõpuks jooksma asfaldil. Sel aastal toimub juba 21. Tudu triatlon, kus kõik soovijad saavad oma võimed proovile panna.
Ka on võimalik jalgsimatk Tudu järveni reisijuhi saatel. Esialgu kõnnitakse 1, 5 km mööda rohtunud sihirada ja seejärel hakkab paistma kaunis laugastega lageraba ja ilus ümar kõva turbakaldaga rabajärv. Järve kaldale on ehitatud küttekoldega matkaonn, lõkkekoht ja suplussild. Seejärel on paras teha ring ümber järve, et tutvuda sootaimedega ja põigata ka 300 läände, kus on suuremad laukad. See retk on umbes 6 km pikkune.
Seljamäe looduse õpperada asub Lääne-Virumaal Vinni vallas Tudu metskonna maadel. Õpperada teeb ringi ümber Punasoo lõunaosa. Punasoo kuulub koos lõunapoole jäävate Järvesoo, Tudusoo ja Luussaare sooga ühtsesse Tudu soostikku. Tudu soostiku pikkuseks põhjast lõunasse on ligi 20 km, laiuseks keskmiselt 4 km. Tudu soostik on arenenud kunagiste madalaveeliste järvede ja allikaliste alade soostumisel.Õpperada on loodud Tudu metskonna poolt. Tähistatud raja kogupikkus on veidi üle 5 km. Rohkem kui 1 km ulatuses kulgeb rada laudteel. Soosaarel on vaatetorn. Vaatepunktides leidub paviljone ja lõkkepaiku, kus jalgu puhata ja toitu valmistada. Rada on võimalik läbida ka osade kaupa, valides ise sobiva marsruudi. Võimalus on matkata ka retkejuhi saatel. Õpperaja loojad on oma tööd tehes lootnud, et nii saavad nad olla toeks nendele, kes tahavad aega veeta looduse rüpes ja peavad lugu puutumatust loodusest. Omaltpoolt loodetakse, et matkajad ei kahjusta loodust ega jäta endast maha prahti ega muid nähtavaid jälgi.
Samuti elab Tudu kandis palju loodusharuldusi, nagu metsis, must-toonekug, lendorav, karu, hunt, ilves, mitu liiki kotkaid, rääkimata põtradest ja muudest tavaloomadest.
Ka asub Tudus käsitöötare-muuseum, mis asub Vinni vallale kuuluvas 30.-tel aastatel ehitatud tühjaksjäänud majas. Esimesed 2 ruumi avati 2000.a. Nüüd on eksponaatide ja käsitöödega hõivatud 3 kahetoalist korterit:
- 30.-te aastate talutuba;
- käsitöötare, milles tegutseb ka maanaiste selts ja kus on toimunud hulk käsitöökursusi lastele;
- koolituba koos pärimuskultuuri õpitoaga, kuhu talletame Tudu küla ajalugu. Materjali on kasutanud õppivad noored ja ka täiskasvanud.
- metsatöö ajaloo-tuba, kus on stendid ka Tudu küla vanemast ajaloost.
Õuepealsetest hoonetest on hõivatud :
-veranda-klaasnurk, mida kasutatakse suvistel üritustel söögikohana
-üks puukuur on sisustatud aidaks.
-teine väliruum on sisustatud vanade tööriistadega
-kolmandas on tööriistad, mille abil abil sai teoks viljatera teekond leivaks.
Muuseum-käsitöötare on saanud vabariiklikult tuntuks. Seda on külastanud kogemuste saamise eesmärgil külaliikujad, naiste ühendused ja omavalitsuste kollektiivid. Igal aastal on käinud ka mitmeid välisgruppe, isegi EV president Arnold Rüütel on seda külastanud.
Tudu vaatamisväärsusteks lisaks eelpool nimetetule on ka veskikere aastast 1777 , puukirik aastast 1927 , mõisapark ja hõbepappel "Pilvepuu" .
Keha saab kinnitada Jaama Trahteris, mis on tuntuks saanud toitlustus –ja vabaaja veetmise kohana. See on renoveeritud 1996. aastal kunagisest kaubaaidast, mis ehitati 1926.a. Kaubaait ehitati Tudu jaamahoone ja raudtee kõrvale. Kuni aastani 1996 kasutati kaubaaita kütuselaona. Jaama Trahteri pidulik avamine toimus 23. juunil 1997. aastal. Sellest ajast peale on trahter pakkunud maitsvaid toite hubases paekivist ja puidust interjööris oma külalistele.
Tudu on vaikne ja kauni loodusega alevik metsade ja soode keskel, kus saab lõõgastuda linnamelust.
Kasutatud allikad
1. Masing, J .Lääne-Virumaa matkajuht Enemix OÜ Nordon Trükikoda. lk 126-127
2.Vinni valla kodulehekülg 2009
[http://www.vinnivald.ee/public/tudu_ajalugu.pdf] 31.03.2009
[http://www.vinnivald.ee/?id=557] 31.03.2009
3.Käsitöötare-muuseumi kodulehekülg 2009
[http://tudumuuseum.webs.com/] 31.03.2009